בית הספר לפלמנקו נולד מתוך הדרך, והוא גדל ומתפתח ככל שאני ממשיכה ללכת בה. השיעורים מציעים מגוון רחב של אפשרויות למידה מהצעד הראשון ועד רמה מתקדמת, ולצידם מתקיימות סדנאות חד פעמיות המאפשרות העמקה בנושא מסויים.

לבית הספר מגיעים מוזיקאים מהמובילים בארץ בתחום הפלמנקו ללוות את השיעורים וללמד, ובנוסף - מורים ומורות אורחות מהארץ ומספרד המעבירים קורסים מרוכזים וכיתות אמן. בסוף השנה מתקיים מופע סיום - הזדמנות חגיגית ושמחה לחלוק את פרות העבודה המשותפת לאורך השנה ואת אהבתנו לפלמנקו עם הקרובים לנו ועם הקהל הרחב.

כמו לפלמנקו, גם לבית הספר שתי רגליים יציבות הנטועות היטב בקרקע. האחת בחיפה, בה מתקיימת רוב הפעילות של בית הספר, והשנייה בגלבוע.

עם המעבר צפונה, התחלתי לבנות את עצמי ואת ביה"ס בין חיפה לקריות, ולאחר עשור של נדודים בין חללים שונים הקמנו את CANTERA - בית לפלמנקו בעיר התחתית של חיפה. מרחק כשעה נסיעה משם, בסטודיו קטן ומלא אווירה ביישוב גדעונה ממשיכים להתקיים שיעורי בוקר בקבוצות קטנות, שיעורים פרטיים, סדנאות, הרצאות ומופעים.

גדעונה (יישוב קהילתי למרגלות הגלבוע) הוא הלב הפועם של ביה"ס - סטודיו קטן ומלא אווירה למרגלות הגלבוע בו מתקיימים שיעורי בוקר בקבוצות קטנות, שיעורים פרטיים, סדנאות, הרצאות ומופעים. כאן בייתי, לא כאן נולדתי אך כאן מגדלת את ילדיי.

 

 

בית הספר לפלמנקו "אמימנרה"

צוות בית הספר

חיה פרלה נודל – החלה את דרכה עם ענבל כהן בשנת 2012 ולאחר שנתיים הצטרפה ללהקת בית הספר ולצוות המורים. זכתה במקום השלישי בתחרות הפלמנקו הארצית של קרן עדי לשנת 2017. יוצרת ומופיעה לצד הגיטריסט ערן מדמון.

בתאל פדידה - התחילה את דרכה עם ענבל כהן בשנת 2012 ורקדה בלהקה הייצוגית של ביה"ס. בהמשך למדה אצל מיכל ברט ורקדה באנסמבל שלה "פאסיטו". במקביל נסעה לספרד והשתלמה שם תקופות ארוכות אצל מיטב המורים. משלבת את הפלמנקו והריקוד עם לימודי תיאטרון ופרפורמנס.

יהודה (שוקי) שוויקי – נגן גיטרה וזמר פלמנקו, מהבכירים והעסוקים ביותר בארץ. למד תקופות ארוכות בדרום ספרד ובעל ניסיון עשיר בליווי של ריקוד. מלווה את מיטב אמני הפלמנקו בארץ ומחו"ל, מנגן בהרכבים מוזיקליים שונים ומלמד שירה ונגינה באופן פרטני וקבוצתי.

יעל הורביץ – זמרת פלמנקו מהבולטות והמובילות בארץ. יעל עובדת בימים אלה על אלבום שני, מופיעה לצד מיטב אמני הפלמנקו בארץ ומחו"ל ומשלבת בשירתה השפעות ים תיכוניות, לטיניות וירושלמיות עליהן גדלה.

ערן מדמון – מוסיקאי, יוצר, מלחין ומורה לגיטרה, בוגר מכללת צפת למוסיקה יהודית ואתנית. מנגן גיטרה פלמנקו וסגנון חופשי, מלמד מוסיקה ומופיע בהרכבים שונים. מלווה את השיעורים בבית הספר, את הסדנאות ומופעי הלהקה כבר למעלה משלוש שנים.

 
 

שיעורי כוריאוגרפיה

השיעור משלב בתוכו עבודה על אלמנטים שונים של טכניקת הריקוד (עבודת גוף, עבודת רגליים וקצב), כשלאורך השנה נבנה רצף שלם של ריקוד בהתאם למאפיינים של הסגנון הנלמד ולרמת השיעור. השיעור מלווה בקטעי מוזיקה שונים של הסגנון המאפשרים היכרות איתו ותרגול של הcompás (המקצב). אחת לחודש מגיע גיטריסט וזמר ללוות את השיעור.  ויחד איתו נבנה הריקוד. בסוף השנה כאשר מתקיים מופע סיום, ניתן גם להופיע עם הריקוד במופע הסיום של ביה"ס.

מתקדמות

Tangos de Morente

ימי א', 20:10-21:30,
סטודיו Cantera,

רח' שיבת ציון 21, חיפה

ממשיכות בוקר

Seguiríya

ימי ג', 09:00-10:30,
סטודיו "אמימנרה" בגלבוע, גדעונה

מתחילות

Tangos de Granada

ימי א', 17:30-18:50,

סטודיו Cantera,
רח' שיבת ציון 21, חיפה

ממשיכות 2

Soleá

ימי ג', 20:10-21:30,
סטודיו Cantera,

רח' שיבת ציון 21, חיפה

ממשיכות 1

Fandango de Huelva

ימי ג', 17:30-18:50,
סטודיו Cantera,

רח' שיבת ציון 21, חיפה

שיעורים נוספים

שיעור ריקוד עם מנטון Mantón (הצעיף הספרדי)

שיעור שיתמקד בריקוד עם אחד האביזרים המרהיבים של הפלמנקו - הצעיף. הריקוד עם המנטון מפתח מאוד את העבודה
ממרכז הגוף לכיוון הזרועות ומשכלל אותה. בשיעור נלמד איך לעבוד עם המנטון ולהתייחס אליו, נתרגל טכניקה ורצפים תנועתיים על מקצבי 12 ונתמקד באלגרייה.

ימי ה', 8:00-9:20,
 מתנ"ס רמת אשכול,

רחוב ראול וולנברג 11, חיפה

טכניקה וקצב הפלמנקו

 שיעור אדמה ובסיס, שמטרתו לעבוד לעומק על כל מרכיבי הריקוד: עבודת רגליים, קואורדינציה ותיאום הרמוני בין חלקי הגוף, סיבובים, עבודת הזרועות וכפות הידיים, תרגילי קצב, מקצב, וחיבור לשירה ולמוזיקה. שיעור שבסופו לא נלמד ריקוד אחד מסוים אך התרגולים השונים בו מחזקים את השליטה בקצב ובתנועה ומאפשרים שחרור בזמן הריקוד.

ימי א', 19:00-20:00, רמת ממשיכות +,

סטודיו Cantera,

רח' שיבת ציון 21, חיפה

ימי ה', 09:30-11:00, רמת ממשיכות +,

מתנ"ס רמת אשכול,

רח' ראול וולנברג 11, חיפה

Bulería por fiesta

כמה פעמים רצית להיכנס למעגל ולא העזת? שיעור המקנה את יסודות "השפה" לעבודה עם מוזיקה חיה על אחד הסגנונות הכי פופולאריים בפלמנקו - הבולרייה (Bulería). שיעור בו נלמד לשיר כדי לרקוד, לזמזם צעדים כדי להוציא אותם בגוף ולתת jaleo כדי להרגיש את הקצב. שיעור שמחזיר את הפלמנקו הביתה ולרחוב: פשוט, שמח והכי חשוב - יחד! השיעור מלווה אחת לחודש לפחות על ידי מוזיקאי ונותן בסיס להשתתפות בסדנאות הבולרייה לאורך השנה. הכניסה ללא נעליים ובג'ינס!

ימי ג', 19:00-20:00, 

סטודיו Cantera,

רח' שיבת ציון 21, חיפה

 

לשיריקוד - לרקוד עם השירה

סדנאות Bulería por Fiesta

מפגשים המאפשרים התנסות אישית בריקוד בתוך מעגל הבולרייה, לצד תרגול מתמיד של הקשבה לשירה, לגיטרה, ושמירה של הקצב.

מעגל ה"בולרייה פור פיאסטה" הוא מיצוי של מהות הפלמנקו - אמנות חיה הנוצרת מתוך המפגש בין השירה, הגיטרה והריקוד ה"משוחחים" ביניהם בתוך המעגל על גבי הקצב.

בסדנאות נלמד את הקודים המשותפים למוזיקאים ולרקדנים המאפשרים להם להגיב "נכון" אחד לשני, ונתרגל באופן אישי וקבוצתי חומרים ל"פטאיטות" (Pataíta) ואת החיבור שלהם לשירה ולגיטרה. מטרת הסדנאות היא להפוך את הריקוד במעגל לזמין, פשוט ואינטואיטיבי. לכן, נעבוד על חומרים פשוטים מבחינה תנועתית וניתן דגש להיכרות עם השירה, להחזקה של הקצב במעגל ולקריאות הjaleo התומכות את מה שקורה בו.

סדנאות הבולרייה פור פיאסטה מתקיימות בהנחייתן של הזמרת יעל הורביץ והרקדנית ענבל כהן ומלווים אותם גיטריסטים אורחים. בנוסף, אחת לרבעון מתקיים סופ"ש פור בולרייה ב"חוות הילה" בכפר יחזקל - הזדמנות לצלול פנימה במרחב מאפשר וקסום, ולחיות-לחוות את המוזיקה בכל רמה ורגע (שיעורים, פיאסטות והרגעים שביניהן...).

שיעור שירה קבוצתי (לא לזמרים בלבד!)

שיעורים שמטרתם לאפשר היכרות עם הבסיס העמוק של אמנות הפלמנקו – ה"קאנטה" Cante (השירה). אין צורך בידע קודם, או בטכניקת שירה - בשיעורים אלה נלמד מילים ומלודיות קלאסיות ועממיות של לטרות (בתים של שירה Letras) המאפיינים סגנונות שונים בפלמנקו. וכך, כמו בכל אמנות חיה, כשהאוזן מזהה משהו מוכר, הגוף נענה ביתר קלות ויכול יותר ויותר להביע את עצמו – בריקוד, או בליווי של גיטרה, מחיאות כף וחלאו. את השיעורים מלמדת הזמרת יעל הורביץ.

תאריכי הסדנאות לשנת 2020/2021:

בקרוב !

ימי חמישי

סטודיו Cantera, רח' שיבת ציון 21, חיפה

 

© 2017 by Inbal Cohen. Proudly created with Wix.com

  • White YouTube Icon
  • https://www.facebook.com/inbalcohen.
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now